Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri SendikaKırklareli İl Başkanı Bahadır Arslan, 18–24 Mart tarihleri arasında kutlanan "Yaşlılar Haftası" mesajında yaşlılara gösterilen önemin, bir toplumun uygarlık seviyesinin bir göstergesi olduğu vurgulandı. Yaşlıların sevgi ve saygıyı hak ettiği belirtilerek, onların toplumun çınarları olduğu ifade edildi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşlılara gösterilen tutumun, bir milletin yaşama kudretinin önemli bir kıstası olduğu sözlerine atıfta bulunularak, yaşlıların öneminin altı çizildi.

Mesajda, yaşlıların milli ve manevi değerleri yaşatarak, gelecek nesillere aktarmada köprü görevi üstlendikleri ve toplumsal hayatın en kıymetli hazineleri olduğu vurgulandı. Ayrıca, genç nesillere örnek olacak bir davranış olan yaşlılara gösterilen hürmetin, toplumsal birliğin ve geleceğin teminatı olduğu belirtildi.

Üsküp'te 23 Nisan Çocuk Şenliği Heyecanı Üsküp'te 23 Nisan Çocuk Şenliği Heyecanı

Arslan mesajında şu ifadelere yer verdi; “Yaşlılara gösterilen önem, o toplumun uygarlık göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Sevgi ve saygıyı hak eden, bizleri yetiştiren çınarlarımızın, 18–24 Mart “Yaşlılar Haftasını” kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yaşlılık süreci de kaçınılmazdır. Her yaşın bir güzelliği olduğu gibi yaşlılıkta hayatın en güzel yanlarındandır.

Mustafa Kemal Atatürk’ ün “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kudretiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.” Sözlerinden yaşlılarımızın bizim için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamaktayız.

Yaşlılarımız, milli ve manevi değerlerimizi yaşatarak, gelecek nesillere aktarılmasında köprü görevi üstlenen, değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan, toplumsal hayatımızın en kıymetli hazinelerindendir. 

Tecrübelerinden istifade ettiğimiz, kendilerini kıymetli bir bilgi hazinesi olarak kabul ettiğimiz, bizlere her konuda yol gösteren değerli büyüklerimize gösterdiğimiz hürmet; hiç şüphesiz, genç nesillere örnek teşkil edecek bir davranış olarak toplumsal birliğimizin ve geleceğimizin de teminatıdır.  

İnancımız çerçevesinde yaşlılara büyük değer verilerek, “ Küçüğüne merhamet etmeyen, büyüğüne saygı göstermeyen bizden değildir.”  Hadis-i Şerif’i dinimizin yaşlılara verdiği önemi ve değeri göstermektedir.

Yaşlılarımıza günümüzde gösterilecek olan sevgi ve saygı, toplumsal huzuru ve milli birliği arttıracaktır. Onların toplumla bütünleşmelerini ve yaşama bağlı kalmalarını sağlamak hepimizin görevidir.

Bu duygularla, tüm yaşlılarımızın “Yaşlılar Haftası”nı kutluyor, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmelerini Allah’tan temenni ediyorum.”

Haber: Arzu Dursun Atay