Kırklareli Kent Konseyi ve DOKU Derneği, Kırklareli Merkez'e bağlı Kula Köyü ormanlarında açılması planlanan Altın Madeni sahasında, doğal hayatı desteklemek amacıyla önemli bir çalışma gerçekleştirdi. Veteriner Hekim Abdullah Mutluer'in nezaretinde yürütülen çalışmada, yaban hayvanlarının ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılamak için belirli noktalara kaya tuzu bırakıldı.

Türk Kızılay Kırklareli'den Kan Bağışı Çağrısı Türk Kızılay Kırklareli'den Kan Bağışı Çağrısı

Doğal yaşam alanlarının korunması ve yaban hayatının desteklenmesi amacıyla yapılan saha çalışmasında, tuz yalama bloklarının hayvanlar için taşıdığı öneme dikkat çekildi. Tüm hayvanların tuza ihtiyaç duyduğu bilinirken, doğadaki mevcut tuz yalama alanlarının popüler hayvan toplanma noktaları olduğu belirtildi. Geyik, koyun, keçi, sığır ve fil gibi hayvanların, kalsiyum, fosfor, demir, çinko ve sodyum gibi ihtiyaç duydukları mineralleri almak için doğadaki tuz kaynaklarına düzenli olarak ziyaret ettiği vurgulandı.

Kırklareli Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; ‘’Kırklareli Kent Konseyi ve DOKU Derneği temsilcileri Kırklareli Merkeze bağlı Kula Köyü ormanlarında açılmak istenen Altın Madeni sahasında tespit edilen belirli noktalara doğal hayata katkı sağlamak amacıyla saha çalışması yaptı. Veteriner Hekim Abdullah Mutluer nezaretinde kaya tuzu bırakıldı.

Yaban hayatı hayvanları genellikle tuz yalama olarak da bilinen doğadaki tuz kaynaklarında veya tuz birikintilerinde görülebilir. İhtiyaç duydukları gerekli besinleri tuzlardan alırlar. Tüm hayvanların tuza ihtiyacı olduğu için, doğadaki mevcut tuz yalama alanları, popüler hayvan toplanma noktaları gibidir. Geyik, koyun, keçi, sığır ve fil gibi hayvanlar, kalsiyum, fosfor, demir, çinko ve sodyum gibi ihtiyaç duydukları mineralleri almak için doğadaki tuz kaynaklarına düzenli ziyaretler yaparlar. Yalama blokları, doğal tuz alımının yerini alan çok pratik ve verimli çözümlerdir.’’

Haber: H. Murat Taner

Muhabir: Hacı Murat Taner