Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (Kırklareli TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Kırklareli Valisi Birol Ekici ve Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun ile birlikte Kırklareli Istranca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Tarım Sınıfı tarafından oluşturulan sera ve tarlaları gezdi. Ilık, velilere çocuklarını bu okula gönül rahatlığıyla emanet edebileceklerini belirtti.

Kırklareli Istranca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tarım alanında önemli bir rol üstleneceğini vurgulayan Ilık, okulun tarım eğitimine yönelik faaliyetlerini övdü. Okulun, öğrencilere teknik ve uygulamalı tarım eğitimi verdiğini ve kontenjanının 30 kişi olduğunu ifade eden Ilık, öğrencilerin tarımsal alanda bilgi ve beceri kazandıklarını belirtti. Ayrıca, okulun kontenjanının LGS sınav sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile belirlendiğini ve taşımalı veya pansiyonlu olarak konaklama imkanı sunduğunu ekledi.

Öğrencilerin, haftada 8 saatlik uygulama derslerinde sera ve tarladaki ürünlerin bakımını gerçekleştirdiklerini ve hasat edilen ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirten Ilık, mezun olan öğrencilerin tarım sektöründe çeşitli alanlarda çalışabileceklerini söyledi.

Başkan Arı, Arizbaba'da Yağmur Duasına Katıldı Başkan Arı, Arizbaba'da Yağmur Duasına Katıldı

Istranca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, Kırklareli’de tarımın gelişmesine büyük katkısının olacağını ifade eden Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Tarımsal alandaki bilgi, beceri, uygulama ve teknolojilerin üreticilere aktarılması ve öğretilmesi gerekliliğinden yola çıkılarak bu konuda faaliyet gösteren eğitim kurumlarının önemi daha da belirgin hale geliyor. Bu kapsamda ilimizde 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda ders başı yapan Kırklareli Istranca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Tarım Alanı’nda lise öğrencilerine hem Teknik hem de Uygulamalı Eğitim veriliyor.

Okulun kontenjanı 30 kişi olup, Anadolu Teknik Program türünde Tarım Alanı’nda LGS Sınav Sonucu’na göre Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alıyor. Tarım Kenti Kırklareli’nde tarıma bilimsel metotlarla yaklaşmak isteyen öğrencilerin eğitim gördüğü okulda taşımalı ve pansiyonda konaklama imkanı da bulunuyor. Gönül rahatlığı ile velilerimiz çocuklarını, ülkemiz ve bölgemiz tarımına büyük katkısı olacak Kırklareli Istranca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne emanet edebilirler.

Aktif bir şekilde kullanılan sera ve tarlalar yer alıyor. Her yıl serada üretilen birçok ürünü öğrencilerimiz yetiştiriyor. Tarım alanında eğitim gören öğrencilerimiz haftada 8 saat Uygulama Dersi’nde seradaki ürünlerin bakımlarını gerçekleştiriyor. Öğrencilerimiz ürünlerimizin hasadını yaparak, ihtiyaç duyulan kurum ve kişilere ulaştırıyor.

Mezun olan öğrencilerimiz; Tarım Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda, Tarımsal Araştırma Enstitüleri’nde, Tarımsal Üretim İstasyonlarında, Meyve ve Sebze Yetiştiricisi Çiftliklerde, Asma Yetiştiricisi Çiftliklerde, Mantar Yetiştiricisi Çiftlilerde, Organik ve Alternatif Ürün Yetiştiricisi Çiftliklerde, Fidan Yetiştiricisi ve Sebze Tohumu Yetiştiricisi Çiftliklerde çalışabilmektedirler” dedi.

Haber: H. Murat Taner

3Ktso31Ktso1