Sağlık Çalışanlarına Egzersiz Etkinliği Düzenlendi Sağlık Çalışanlarına Egzersiz Etkinliği Düzenlendi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde “10-16 Mart Glokom Haftası” dolayısıyla glokom hastalığı hakkında farkındalık oluşturma amaçlı etkinlik düzenlendi.
Etkinliğe Hastane Başhekimi Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Pınar Yıldız, Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Hikmet Başmak, Prof. Dr. Tülay Şimşek, Dr. Öğr. Üyesi Onur Özalp ve Hastane Başmüdürü Ayşe Kırcı ile Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.
Açılan stantta hastalar ve hasta yakınlarına göz içi basıncı ölçümü yapılırken, Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tülay Şimşek, glokom hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şimşek, “Ciddi bir halk sağlığı problemi haline gelen ve ‘Görmenin Sessiz Hırsızı’ diyebileceğimiz glokom, tüm dünyada 80 milyondan fazla kişiyi etkilemekte ve bunların yaklaşık 12 milyonunda kalıcı görme kaybı geliştiği düşünülmektedir. Bu kadar çok insanı etkilemiş olmasına rağmen, araştırmalar gelişmekte olan ülkelerdeki glokom hastalarının yüzde 90’a yakınının hastalıklarının farkında olmadığını göstermiştir. Bu nedenle önlenebilir körlüğün en önemli nedenlerinden birisi olan glokom hakkında farkındalığı artırmak ve toplumu bilinçlendirmek üzere, her yıl Mart ayının 2. haftasında Dünya Glokom Haftası kapsamında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Bu yılki Dünya Glokom Haftası etkinlikleri 10-16 Mart tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu konuda Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi, toplumun glokom konusunda farkındalığını artırmak için ülke çapında aktivasyonlar düzenlemekte, hastalığı tanımlayan yazılı ve görsel eğitim materyalleri dağıtmaktadır. Bu önemli hastalık konusunda toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla, ESOGÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Glokom Kliniği ekibi olarak her yıl Dünya Glokom Haftası kapsamında halkı bilgilendirme çalışmaları ve glokoma yönelik taramalar yapmaktayız." dedi.
İHA