Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü, dokumada kullanılan ve genellikle kare şeklinde olan, çeşitli malzemelerden yapılan ve Türkçe'de "Çarpana" olarak adlandırılan levhaların tanımını paylaştı. Bu levhaların dokumada önemli bir rol oynadığını belirten enstitü, her köşesinde bir delik bulunan ve çözgü teli geçirilen bu levhaların dokuma işlemine olanak sağladığını açıkladı.

"Kakava Festivali Unutulmaz Bir Finalle Noktalandı" "Kakava Festivali Unutulmaz Bir Finalle Noktalandı"

Çarpana dokumalarının tarihi hakkında bilgi veren enstitü yetkilileri, bu dokuma tekniğinin MÖ. 3 binlerden bu yana var olduğunu ve günümüze kadar elde dokunarak sürdürülen tek dokuma sanatı olduğunu belirtti. Elde dokunması sayesinde çeşitli teknikler, desenler ve malzemelerin kullanılabildiğini vurgulayan yetkililer, çarpana dokumalarının hala günümüzde çeşitli kullanım alanları bulunduğunu ifade etti.

Enstitü bünyesindeki atölyelerde çarpana dokumaların çeşitli ürünlerde kullanıldığını söyleyen yetkililer, çanta sapı, kemer, dekoratif ürünler gibi farklı alanlarda bu dokuma tekniğinin değerlendirildiğini belirtti. Bu dokumaların işlevsel ve sanatsal açıdan önemli olduğunu vurgulayan enstitü yetkilileri, bu geleneksel dokuma tekniğinin gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çekti.

Haber: H. Murat Taner