1. Sürdürülebilir Seyahat

1. Sürdürülebilir Seyahat

2024 seyahat trendlerinin başında gelen Sürdürülebilir seyahatin amacı bölgenin kültürel mirasına, doğasına, çevresine, yerel topluluğa duyarlılık ve saygı göstererek turistik faaliyetleri gerçekleştirmek. Doğal kaynakları doğru ve dengeli bir şekilde kullanarak gelecek nesillerin de ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup seyahat etmek sürdürülebilir seyahatin ana amacı. Ayrıca doğaya zarar verme riskini en aza indirerek aynı zamanda yerel ekonomi destekleyip yerel topluluklarla etkileşimde sürdürülebilir hale getirmek istenmekte.

2. Astro Turizm

2. Astro Turizm

Astro turizm, gökyüzünü gözlemleyerek ve astronomik etkinlikleri içeren turistik faaliyetlerin genel adı. Bu yeni turizm trendi profesyonel astronomlar için olduğu kadar amatör gözlemciler için de oldukça çekici bir konu aslında. Gökyüzünde gerçekleşen astronomik olaylar, yıldızlar, meteor yağmuru ve özel gökyüzü olaylarını içeren turların popüler hale gelmesini sağlıyor. Bu turlar genellikle astronomi eğitimi ve rehberliği içermekte ve katılımcılara teleskop veya diğer gözlem araçları kullanma ve kullanmayı öğrenme fırsatı sunuyor. Bunların yanı sıra astronomiyle konferanslar, seminerler ve atölyeler de bu tür turların bir parçası.

3. Eko Dalış Turizmi

3. Eko Dalış Turizmi

Bayram seyahati tatile değil akrabaya yapıldı Bayram seyahati tatile değil akrabaya yapıldı

Çevresel sürdürülebilirlik ilkesiyle birlikte doğayı ve deniz yaşamını korumayı amaçlayan eko dalış turizmi deniz ekosistemlerini keşfetme ve koruma çabalarını destekliyor. Eko dalış turizmi, doğa dostu uygulamalar, eğitim ve bilinçlendirme çabalarıyla birleştirilerek çevresel etkiyi en aza indirerek aynı zamanda katılımcılara deniz biyolojisi, ekoloji ve koruma konularında eğitim almalarını sağlıyor.

4. Yapay Zeka Turizmi

4. Yapay Zeka Turizmi

Turizm endüstrisinde yapay zeka teknolojilerinin kullanılması anlamına gelen yapay zeka turizmi seyahat planlamasından müşteri hizmetlerine kadar bir dizi turizm sürecini kapsıyor. Yapay zeka, kullanıcıların tercihlerini ve geçmiş davranışlarını analiz ederek kişiselleştirilmiş seyahat önerileri ,rezervasyon yapmasına veya ödeme işlemlerini tamamlamasına yardımcı olması, müşteri sorularını yanıtlama, rezervasyonları güncelleme ve ödeme süreçlerini kolaylaştırma konusunda kullanılabilir. Bunların yanı sıra müşterilere turistik bölgeler, konaklama, ulaşım ve etkinliklerle ilgili soruları yanıtlama konusunda yardımcı olarak 7/24 erişim sağlama ve hızlı müşteri hizmeti sunma kapasitesine sahip. Yapay zeka, turistik bölgelerde güvenlik önlemlerini artırabildiği gibi gelişmiş yazılımlar ve gözlem sistemleri, güvenlik açısından riskli durumları izleyebilir ve hızlı bir şekilde müdahale etme noktasında. Gelen ziyaretçilerin kişisel tercihleri ve geçmiş davranışlarına dayanarak seyahat deneyimlerini özelleştirebilir, restoran önerileri, etkinlik önerileri ve alışveriş deneyimleri gibi konularda kişiselleştirilmiş öneriler sunabilir.

5. Sessiz Seyahat

5. Sessiz Seyahat

Yenilenme ve sıfırlanma isteyen seyahat severlere bu şansı sunan sessiz seyahat; iyileşmek, sessiz meditasyon inzivaları, kalabalık olmayan doğa tatil yerlerini, uyku inzivalarını, sessiz otelleri, sessiz yürüyüş turlarını ve hatta sessiz disko ve konser deneyimlerini de kapsayan bir seyahat trendi. Strese ve ekran başında vakit geçirmekten bunaldığımız ve bu radyasyona doyduğumuz için çoğumuz bu bağlantıları kesmenin yollarını arıyor. Yakın zamanda TikTok’u kasıp kavuran sessiz yürüyüş trendi ile başlayan bu akım teknolojiyle dolu hayatlarımızın gürültüsünden kaçma ve sessizliği kucaklama açlığımızı destekler nitelikte. Sessiz seyahat uygulama bakımından aynı zamanda daha sürdürülebilir turizme yönelik hareketin de bir parçası haline geliyor. Bu iki trend birlikte bir bütün diyebiliriz.

6. Plansız Seyahat

6. Plansız Seyahat

Günümüzde birçok gezginin geleneksel seyahat planlama alışkanlıklarından saparak spontane, plansız ve esnek seyahat etme eğilimini anlatan trend seyahat edenlerin daha önce belirlenmiş planlara ya belirlenen rota veya rezervasyonlara bağlı kalmayı değil tamamen özgürlük arayışını yansıtan bir trend. Her şeyi planlamanın yorduğu ve bunalttığı zaman insana bazen psikolojik bir yük getirebiliyor işte bu trend ile bir yere plansız etmek bu kaygıyı tamamen yok etmeye yönelik aslında. 2024’de seyahatinizi plansız yapmak ve bu trendi uygulamak isterseniz.çok güzel sürprizlerle karşılaşabilirsiniz kim bilir…

7. Sınır Turizmi

7. Sınır Turizmi

Bu trend bir ülkeden diğerine seyahat eden insanların ticari, ekonomik veya kültürel amaçlarla bir başka sınır bölgesini ziyaret etmelerini ifade ediyor. Bu tür turizm trendi genellikle sınır bölgelerindeki kentler veya kasabalar arasında gerçekleşiyor ve sınırın her iki tarafındaki turistik faaliyetleri içeriyor. Sınır turizminin bir çok avantajı var. Sınır turizminin genel faydaları; sınır turizminin fiyat farklılıkları sayesinde alışveriş, farklı kültürler arasındaki etkileşimleri, doğal güzellikleri keşfetme, özel etkinlikler, festivaller ve iki ülke arasında ticaretin canlanmasına katkıda bulunabilir.

8. Insta-Turizm

8. Insta-Turizm

Yaşadığımız çağda yaptığımız tatilsosyal medya üzerinden paylaşılabilir değeri yoksa o tatili yapmış sayılmıyor maalesef. Sosyal medya ve özellikle Instagram fotoğrafları, reelleri ya da işbirliği yapılan işletmelerle ilgili paylaşılan postlar tatil tercihimizi değiştiriyor artık... Birçoğumuz seyahatlerimizi Instagram'da görülen fotoğraflar ya da 'mutlaka görülmesi gereken yerler' listeleri üzerinden planlıyoruz. Bu yüzden “Insta-Turizm” kavramı, 2024 yılında da trend olmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

9. Mikro Yolculuk

9. Mikro Yolculuk

Çoğumuzun uzun bir tatil yapmak ve planlamak için ne zamanı ne de yeterli parası var. Özellikle çalışma hayatının yoğunluğu ve süreki bir hayat telaşı nedeniyle düzenli ve uzun seyahat edemiyoruz maalesef. Dolayısıyla günümüzün seyahat bakımından en önemli sorunlarının başında da bu uygun zaman, boş vakit ve maddi yetersizlik sorunu geliyor. Aynı zamanda bütçe dostu olan ve kısıtlı zamanda olabildiği kadar kültürel doyuma da ulaştıran bu kısa yolculuklar 2024 yolculuk trendlerinden.

10. DNA Seyahati

10. DNA Seyahati

Sıradaki seyahat trendi diğerlerine fark atacak cinsten… DNA seyahati, gen haritanın izini sürebileceğiniz ve geçmişine doğru gidebileceğiz oldukça farklı seyahat türlerinden biri. Köklerininizi araştırabileceğiniz gibi geçmişine ışık tutabileceğiniz, kökünüze ve aslınıza dönebileceğin bu seyahat biçimi 2024'ün öne çıkan seyahat trendlerinden.

11. Yeraltı Yemek Kulüpleri

11. Yeraltı Yemek Kulüpleri

Yeme alışkanlıklarımızın rotasını değiştiren bir trendle daha devam ediyoruz. Artık günlük hayatımızdaki sıradanlığından sıkılanlar için yemek hayatınızı renklendirecek her türlü öneriye hazır mısınız? Bir süredir ABD’de 'supperclub', İngiltere’de ise 'underground restaurants' olarak adlandırılan restoranlar bir hayli moda. Kulaktan kulağa yayılmayla şöhretlerine şöhret katan bu restoranların en büyük süprizi ne yiyeceğinizi ve kiminle aynı masaya oturacağını bilmiyor olmanız.

13. Dijital Detoks Tatili

13. Dijital Detoks Tatili

Teknolojiye bağımlılığın önüne geçilemediği bir yüzyılda olunca artık dijital detoks tatillerini tercih ediliyor. Seyahat acenteleri bu trende uygun olarak misafirlerine internet erişiminin sınırlı olduğu ve teknoloji kullanımının teşvik edilmediği tatil paketleri sunuyor.

14. Yavaş Seyahat

14. Yavaş Seyahat

Hızlı tempolu tatiller yerine yavaş ve derinlemesine süren tatilleri sevenlerin yüzünü güldüren bir trend olan Yavaş Seyahat; tatilcilerin bir bölgeyi daha derinlemesine tanımak için daha uzun süreler harcayarak yerel kültürü, gelenekleri ve yaşam tarzını deneyimlemeyi vaadediyor.