Kırklareli'de balıkçıların yoğun olarak bulunduğu Kasaplar Arasında sokaklarında sabah nöbetinde bekleyen kediler, ilginç bir manzara oluşturuyor. Özellikle eski balıkçılardan biri olan Eşref Balıkçılığın bulunduğu sokakta, kediler adeta köşe başlarını tutmuş durumda.

Her sabah erken saatlerde balıkçı dükkanlarının kapılarının açılmasıyla birlikte, sokak kedileri dükkanların karşısındaki çatılara sırayla dizilerek tezgahlara dizilen balıkları süzüyorlar. Bu sahne, hem balıkçı esnafı hem de sokak sakinleri tarafından ilgiyle izleniyor. Manzaraya şahit olan turistler ise bu anları fotoğraflıyorlar.

Kırklareli'nin bu küçük sokak kedileri, hem doğal bir gözlemci hem de balıkçı dükkanlarının sadık bekçileri olarak biliniyor. Balıkçıların atıkları ve artıklarıyla beslenen kediler, aynı zamanda sokaklardaki fare ve böcek gibi zararlıları da kontrol altında tutarak çevrenin temiz kalmasına katkı sağlıyor.

Çareyi Aydınlatma Direklerinde Buldular Çareyi Aydınlatma Direklerinde Buldular

Kırklareli'deki balıkçı sokaklarında yaşayan bu kediler, hem şehrin karakteristik özelliklerinden biri haline gelmiş durumda hem de balıkçı esnafı ve sokak sakinleri arasında birer dost ve simge haline gelmiş durumda.

Haber: H. Murat Taner