Kırklareli Valisi Birol Ekici, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Ekici, mesajında uyuşturucunun toplum sağlığına ve güvenliğine yönelik büyük bir tehdit olduğunu vurguladı.

Vali Ekici, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1987 yılında uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefiyle bu özel günü kabul ettiğini belirterek, uyuşturucunun sadece bireye değil, aileye ve topluma da büyük zararlar verdiğini ifade etti. Uyuşturucunun sağlık zararlarının yanı sıra sosyal, hukuki ve ekonomik sorunlara da yol açtığını hatırlattı.

Vali Ekici, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü'nü dolayısıyla yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve iş birliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir.

Uyuşturucu kullanımı, toplum sağlığını, güvenliğini ve esenliğini tehdit eden, geleceğimiz gençlerimizi hedef alan, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir.

Sokak satıcılarıyla mücadelede, vatandaş gözetimini ve katkısını sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan UYUMA (Uyuşturucu ile Mücadele Aplikasyonu) Projesi başarıyla yürütülmektedir. Yine çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla En İyi Narkotik Polisi: Anne projesi hayata geçirilmiştir.

İlimizde Bağımlılık ile Mücadele İl Koordinasyon Toplantısı düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Tüm kurumlarımızla birlikte, gençlerimizin ve tüm vatandaşlarımızın korunması için her türlü kolluk tedbirinin yanı sıra ailelerin ve gençlerin konuyla ilgili eğitim almaları ve bilinçlenmeleri için de çalışmalarımıza kapsamlı ve sonuç odaklı bir şekilde devam ediyoruz.

Sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuklarımızın ihmal veya istismar edilmelerini engellemek, madde bağımlılığı da dahil olmak üzere sokağın her türlü tehlikesine karşı onları korumak ve eğitim haklarının engellenmesini önlemek amacıyla başlatılan çalışmalarımız kesintisiz devam etmektedir.

Nihai amacımız, başta geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun tamamını her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde kullanımından uzak tutmaktır.

Toplumumuzun hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden uyuşturucu ile mücadelede tek bir evladımızın dahi zehir tacirlerinin tuzağına düşmesine ve uyuşturucu batağına saplanmasına engel olmak için fedakârca gayret gösteren başta İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Yeşilay, YEDAM, STK’lar olmak üzere tüm kurum ve kuruluşları tebrik ediyor, başarılı çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

Adana'da dünyanın en eski en küçük memeli hayvanı görüldü Adana'da dünyanın en eski en küçük memeli hayvanı görüldü

Bu duygu ve düşüncelerle, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü’nün, geleceğimiz olarak gördüğümüz evlatlarımızı uyuşturucu madde bağımlılığından korumak adına yürütülen çalışmaların başarıya ulaşması için bir vesile olmasını temenni ediyor, tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum.”

Haber: Arzu Dursun Atay

Muhabir: Arzu Dursun Atay