Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kırklareli Şube Başkanı Birsen Türkoğlu Meriç, 13 Nisan 2009'da derneklerinin yaşadığı hukuksuzlukları hatırlatarak, bu olayların devletin dini gruplar, tarikat ve cemaatler tarafından ele geçirilmesinin yaratacağı tehlikelerin en net göstergesi olduğunu ifade etti. Meriç, benzer tehditlerin bugün de devam ettiğini belirterek, çağdaş eğitim, eşitlik ve adalet için mücadelelerinin süreceğini vurguladı.

Gelecek kuşakların hukuk devleti güvencesinde yaşamaları için yoğun çaba harcadıklarını dile getiren Meriç, ÇYDD'nin kurucu başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın izinde laik ve bilimsel eğitim için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Meriç, 35. yıllarında da Türkan Hocanın sözleriyle "Ne şeriat ne darbe!" diyerek laik ve çağdaş bir Türkiye için mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.

Plastik geri dönüşüm ödülleri sahiplerini buldu Plastik geri dönüşüm ödülleri sahiplerini buldu

Başkan Meriç, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ’’’Bugün, kumpasın 15. yılında yaşananları unutmadık, unutmayacağız.

Ülkemizde adalet geç de olsa yerini bulacak ancak geç gelen adalet nedeniyle canlar yandı, acılar yaşadık, kayıplar verdik… Yaşananları geri alamasak da kaybettiklerimizi geri getiremesek de hukuk devletinin çağdaş toplum hedefine ulaşmakta en önemli ölçütlerden biri olduğunu biliyoruz. Gelecek kuşaklarımızın hukuk devleti güvencesi altında yaşamaları için var gücümüzle çalışıyoruz.

13 Nisan 2009’da derneğimizin yaşadığı hukuksuzluklar; devletin dini gruplar, tarikat ve cemaatler tarafından ele geçirilmesinin yaratacağı kötülüklerin ve tehlikelerin en net göstergesi olmuştur. Bugün de aynı tehdit ve tehlike devam etmektedir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak ülkemizde bu karanlık dönemin yeniden yaşanmaması için başta siyasal iktidar olmak üzere tüm ilgilileri sorumlu davranmaya davet ediyoruz. ÇYDD, Prof. Dr. TÜRKAN SAYLAN Hocamızın izinde laik ve bilimsel eğitim için, eşitlik ve adalet için yılmadan ve yorulmadan mücadele etmeye devam edecektir.

35. yılımızda, Türkan Hocamızın miting meydanlarında söylediği gibi “Ne şeriat ne darbe!” diyoruz. Laik ve çağdaş bir Türkiye için hep birlikte ilerliyoruz!’’

Haber: H. Murat Taner