Türk ve Afrikalı turizmciler bir araya geldi Türk ve Afrikalı turizmciler bir araya geldi

İran'ın İsrail'e İHA'lı saldırı başlattığının duyurulmasından sonra Bitcoin ve Etherium başta olmak üzere kripto paralarda değer kaybı görüldü. 70 bin dolar seviyelerinde olan Bitcoin'in fiyatı, savaş haberinin ardından 61 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin şu an ise 64 bin dolar civarında seyrediyor. CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu, İran-İsrail arasındaki gerginliğin yerini sükunete bırakması ve Hong Kong'da ETF'lerin onaylanması gibi gelişmelerin piyasaya yeniden bir iyimserlik getirdiğini belirterek, “Savaş söylentileri tamamen sona erer ve ABD spot ETF'lerinden çıkışlar artmazsa Bitcoin fiyatının 71 bin 500 dolar seviyelerine kadar yükselebilir” diye konuştu.

CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu, Elips Haber’den Deniz Dalgıç’a kripto para piyasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Savaş riskinin artmasıyla birlikte küresel piyasalar kapalıyken kripto piyasalarında keskin satışlar olduğunu söyleyen Eşelioğlu, İran-İsrail arasındaki gerginliğin yerini sükunete bırakmasının ve Hong Kong'da ETF'lerin onaylanması gibi gelişmelerin piyasaya tekrar bir iyimserlik getirdiğini belirtti. Eşelioğlu, “Şu anda ABD'de spot ETF'lerin işleme açılmasıyla piyasanın tepkisi merak konusu. Önemli oyuncular olan Blackrock ve Grayscale gibi kurumların bu yeni duruma nasıl yanıt vereceği ve İsrail ile İran arasındaki gerginliğin seyrinin piyasalar üzerindeki etkisi kritik öneme sahip. Savaş söylentileri tamamen sona erer ve ABD spot ETF'lerinden çıkışlar artmazsa Bitcoin fiyatının 71 bin 500 dolar seviyelerine kadar yükselebilir. Siyasi gerginliklerin artması ve ETF çıkışlarının yükselmesi durumunda ise fiyatın 59 bin dolar seviyelerine kadar gerileyebileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Uzun vadeli perspektife baktığımızda veriler, Bitcoin ve altcoinler için genel olarak olumlu bir görünüm sunuyor. Kripto piyasalarının doğası gereği yüksek volatilite ve belirsizlikler her zaman için göz ardı edilmemeli. Dolayısıyla yatırımcıların dikkatli ve bilinçli hareket etmeleri piyasa dinamiklerini sürekli olarak takip etmeleri gerekiyor. Kripto para birimlerine yatırım yaparken, kısa vadeli dalgalanmalar karşısında panik yapmamak ve stratejik bir bakış açısıyla hareket etmek potansiyel riskleri minimize edebilir” dedi.

“Eylül ve ekim aylarında yükseliş trendine girebilir”

Kripto para piyasasındaki potansiyel seyri özetleyen Eşelioğlu, “Jeopolitik dinamikler ve mevcut ekonomik gerginlikleri bir yana bırakırsak genellikle Mayıs aylarında gözlemlediğimiz finansal piyasalardaki kar realizasyon hareketleri ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte piyasada bir yavaşlama ya da yatay bir seyir beklenebilir. Bu durum, yaz boyunca devam ederse piyasaların Eylül ve Ekim aylarında yeniden canlanarak yeni bir yükseliş trendine girmesi muhtemeldir. Dolayısıyla kripto para birimlerinde önümüzdeki aylarda bir toparlanma ve değer kazanma ihtimali oldukça yüksektir. Bitcoin madenciliği ödüllerinin dört yılda bir gerçekleşen yarılanma olayı, muhtemelen bu hafta içinde gerçekleşecek. Bu durum, genel piyasa açısından büyük önem taşımaktadır. Geçmiş yarılanma olaylarına bakıldığında, kısa vadede fiyatların düştüğü; ancak uzun vadede önemli yükselişler yaşandığı görülmüştür. Dolayısıyla, küresel piyasaların genel seyri ve yaklaşan Bitcoin yarılanmasına piyasanın vereceği tepkiye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir” ifadelerini kullandı.