Babaeski Balkan Türkleri Dayanışma Derneği, Çamerya katliamına ilişkin bir açıklama yaparak, yaşanan acıları ve kayıpları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı. Dernek, Çamerya bölgesinde yaşanan etnik temizlik harekatının detaylarına dikkat çekti.

Dernek tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; ‘’Çamerya katliamı. Arnavutluk'un güneyinden başlayan Çamerya bölgesi, Yunanistan toprakları içinde kalan Yanya'dan Preveze'ye kadarki bölgeyi kapsıyor.

Yanya vilayetine bağlı bu bölgede yaşayan Arnavutlar, 1913'e kadar Osmanlı vatandaşıydı.

Çamerya bölgesi, Balkan Savaşı sonunda 1913'te yapılan Londra Konferansı'nda etnik ve azınlık bir bölge olarak Yunanistan'a teslim edildi. 1910'da yapılan nüfus sayımına göre bölgede 83 bin Arnavut yaşıyordu.

Yunan General Napoleon Zervas komutasındaki kuvvetler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Çamerya Arnavutlarına yönelik katliam gerçekleştirdi.

Haziran 1944'ten Mart 1945'e kadar süren etnik temizlik harekatı sırasında 2 bin 900 erkek, 214 kadın ve 96 çocuk öldürüldü, 745 kadına tecavüz edildi, 68 köyden 5 bin 800 ev yakıldı. 2 binin üzerinde kişi de kötü yaşam şartları ve göçlerden ötürü hayatını kaybetti.

Yunan generalin başlattığı etnik temizlik nedeniyle 35 bin civarında Arnavut, Çamerya bölgesinden Arnavutluk'a kaçmak zorunda kaldı.

Mukaddes Kuşlar, Yaşamını Yitirdi Mukaddes Kuşlar, Yaşamını Yitirdi

Çameryalı soydaşlarımız, 1944'te yaşananların "soykırım" olarak tanınmasını, Yunanistan sınırında kalan vatan topraklarını ziyaret etme ve mülkiyet haklarının teslimini istiyor.

Unutmadık, unutturmayacağız.’’

Haber: H. Murat Taner

Muhabir: Hacı Murat Taner