Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 30 Haziran Koruyucu Aile Günü vesilesiyle “Koruyucu Aile Şenliği” düzenledi. Etkinlik, Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bahçesinde, 28 Haziran Cuma günü gerçekleştirildi. Şenliğe, Vali Yardımcısı Tanju Çanakcıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Kürşat Yamaner, İl Protokolü, İl Müdürü Bilgin Özbaş ve İl Müdür Yardımcıları katıldı.

Şenlik kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından taltif edilen teşekkür belgeleri, koruyucu ailelere takdim edildi. İl Müdürü Bilgin Özbaş, yaptığı konuşmada, “30 Haziran Koruyucu Aile Günü”nün önemine değinerek, koruyucu aile hizmetinin çocukların gelişiminde sağladığı olumlu katkılara vurgu yaptı. Özbaş, Kırklareli’de koruyucu aile yanında kalan çocuk sayısının 10 yıl içinde 7’den 47’ye yükseldiğini belirtti.

Özbaş konuşmasında şunları söyledi: “Ankara Himaye-i Etfal Cemiyetinin kuruluşu olan “30 Haziran” tarihi, 31521 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak “Koruyucu Aile Günü” olarak ilan edilmiştir.

Koruyucu aile hizmeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının çocuk koruma alanında sunduğu aile odaklı hizmet modelleri arasında yer almaktadır. Çeşitli nedenlerle öz aileleri yanında bakımları sağlanamayan ve korunma ihtiyacı olan çocuklar öncelikli olarak kendilerine bir aile ortamı sunabilecek olan koruyucu aile hizmetinden yararlandırılmaktadır.

Aile çocukların gelişimleri için en doğal yaşam ortamdır. Koruma altında bulunan çocukların sağlıklı gelişebilmelerini en uygun biçimde sağlayabilmeleri için kendilerini koruyacak maddi ve manevi destekleyecek sıcak ve güvenilir bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Dünyanın farklı ülkelerinde ve ülkemizde yapılan araştırmalar koruyucu aile hizmetinin çocuklarının bakım ve gelişimine sunduğu olumlu katkıları ortaya koymaktadır.

Yaklaşık 10 yıl önce ilimizde koruyucu aile yanında 7 çocuk bulunmakta iken 10 yıl içinde bu sayı 47 ye yükselmiştir. İlimizde koruma altında bulunan 79 çocuğun 47 si koruyucu aile hizmetinden yararlanmaktadır. Koruyucu ailelerimize özverili davranışlarından dolayı teşekkür ediyor, bütün çocuklarımızın güven içinde, mutlu bir şekilde hayatını sürdürebileceği ailelere kavuşmaları umudu ve gayretiyle 30 Haziran Koruyucu Aile Günü’nü kutluyorum.”

Pazarda bile kilosu 70 liraya dayanan limon Pazarda bile kilosu 70 liraya dayanan limon

Etkinlikte, uçurtma şenliği, pamuk şeker, patlamış mısır, dondurma, yüz boyama gibi çocukların keyifle katıldığı çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi. Ayrıca, ticari firmalar ve Kırklareli Çocuk Hakları Komitesi tarafından düzenlenen ebru sanatı, çuval yarışı, halat çekme yarışları ve Kırklareli Belediyesi Bale Grubu’nun gösterileri de büyük ilgi gördü.

Haber: H. Murat Taner

Muhabir: Hacı Murat Taner