Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilçelerinde süne mücadelesi kapsamında önemli bir adım atarak yumurta sürveyine başladığını duyurdu. Bu kapsamda, Babaeski ve Lüleburgaz ilçelerinde 2024 yılı Süne Mücadelesi programı çerçevesinde hububat ekiliş alanlarında teknik personeller görevlendirilerek saha çalışmalarına başladı.

TEMA'dan Su Kardeşliği Projesi TEMA'dan Su Kardeşliği Projesi

Teknik ekipler, hububat tarlalarında süne yumurtalarını belirleyerek bu alanlardaki parazitlenme oranını tespit etmek amacıyla çalışmalarını yürütüyor. Bu değerlendirmeler sonucunda elde edilen veriler, süne mücadele stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanmasında önemli bir rol oynuyor. Yumurta sürveyi çalışmaları, ekiplerin sahada koordineli bir şekilde hareket ederek süne mücadelesinde başarılı sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ‘’İlçelerimizde süne mücadelesi kapsamında yumurta sürveyi başladı. Babaeski ve Lüleburgaz ilçelerimizde; 2024 yılı Süne Mücadelesi kapsamında, ilçelerimizdeki hububat ekiliş alanlarında teknik personellerimiz tarafından, kıymetlendirme sürveyi sonuçlarına istinaden yumurta sürveyi yapılmaya başlandı.

Yumurta Sürveyi ekipler halinde, süne yumurtalarındaki parazitlenme oranını belirlemek amacıyla yapılmaktadır.’’ ifadelerine yer verildi.

Haber: H. Murat Taner